رسوم شب یلدا برای تازه عروس و داماد ها

به اشتراک بگذارید :‌

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

شب یلدا یا شب چله جشنی باستانی در آخرین روز پاییز است.شبی که بلندترین شب سال است و پس از آن روزها بلندتر و شب های کوتاه تر می شوند.یلدا از دیرباز توسط مردمان ایران زمین جشن گرفته میشد و ایرانیان باستان معتقد بودند که با پشت سر گذاشتن این شب طولانی با دمیدن خورشید و بلند شدن روزها نور ایزدی فرونی می یابد.این شب، شب زایش خورشید انگاشته میشد و در آن شب جشن بزرگی برپا میگرفتند.شب یلدا به ویژه برای تازه عروس و دامادها بسیار خاطره انگیز خواهد بود.

بنابر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب یلدا هدایایی برای عروس به خانه آن ها میبرند که به آن شب چله ای گفته می شود و خانواده عروس هم خانه را برای پذیرایی از خانواده داماد آماده میکنند و طولانی ترین شب سال را به این شیوه با هم جشن میگیرند.

هدایای داماد برای عروس

این رسم و آیین آریایی از گذشته های دور در فرهنگ شهر و روستاهای بزرگ و کوچک کشور وجود داشته است.در این شب خانواده داماد با سینی هایی که طبق نامیده میشد،پیش کش هایی از خوراکی و آجیل و میوه های مرسوم این شب تا طلا و لباس زمستانی را با پارچه های رنگی تزیین کرده به خانه عروس می بردند.البته خوراکی هایی که در شب استفاده میشد با توجه به جغرافیای هر شهر و میوه های فصل موجود انتخاب میشده است.

این رسم هنوز هم در سراسر کشور و درهر خانواده و منطقه با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم ویژه خودشان برگزار میشود.  امروز به جای طبق از سبدهای حصیری مخصوص شب یلدا یا سینی های کارشده و باکس های کادویی شب یلدا استفاده میشود

علاوه بر هدایا پیشکشی داماد، خانواده عروس نیزآجیل،شیرینی و گاهی شام برای پذیرایی در شب چله تدارک می بینند.

معمولا سفره شب یلدایی که در خانه عروس آماده میشود با گل و اشیا تزیینی زینت داده می شود تا سلیثه و ذوق عروس خانم را نمایش دهد.

کماکان اکثر خانواده ها به این رسم پایبند هستند ،البته امروزه این رسم با کمی تفاوت با گذشته اجرا میشود.

یک نمونه از هدایای یلدایی عروس که با توجه به بودجه وسلیقه افراد تهیه می شود.

هدایای یلدایی عروس

1.انواع آجیل

2.کله قند تزیین شده

3.لباس زمستانی

4.پارچه

5.طلا یا سکه

6.نقل و پشمک و شیرینی جات

7.دیوان حافظ

خیلی از خانواده که با سلیقه عروس آشنا نیستند هدایا را بصورت نقدی تقدیم میکنند تا به سلیقه خودش تهیه کند.

باید توجه کرد این هدایا و این جشن ها برای شادی و نزدیکی خانواده هاست و جنبه تشریفاتی دارد و هرکس با توجه به توان مالی خود آن را اجرا میکند و نباید موجبات دلخوری و اختلاف را ایجاد کند.اخیرا این جشن ها حالت تجملاتی به خود گرفته که تازه عروس های آگاه باید از آن جلوگیری کرده تا این سنت همچنان شاد و با دل خوش برگزار شود

تزیین هندوانه و انار به عنوان عناصر ثابت این جشن از اهمیت خاصی برخوردار است.علاوه بر گذاشتن یک ظرف انار تزیین شده، یک ظرف انار دانه شده در ظرف های زیبا برای پذیرایی از مهمانان با نمک و گلپر قرار داده میشود.

حکاکی هندوانه و لبو و میوه های فصل هم که این روزها رایج شده باعث زیباتر شدن سفره شب یلدا خواهد شد.

استفاده از شمع های رنگی نیز سفره شب چله را زیباتر خواهد کرد.

شام سنتی این شب ، فسنجان است اما در این شب از غذاهای سنتی مثل ماهی پلو و کوکوسبزی نیز استفاده میشود.البته هر منطقه با توجه به فرهنگ خودشان غذاهایی به این لیست اضافه میکنند.

آجیل و تنقلات شب یلدا شامل دانه های گندم ، نخود برشته، تخمه کدو،بادام،پسته،فندق،انجیر و توت و… است.

هدایای عروس در این شب شامل طلا مثل النگو یا دستبند، لباس زمستانی،دیوان حافظ،کله قند،نقلو شیرینی و…  و سبدهایی از گل و میوه تزیین شده می باشد.

مهم ترین نکته درمورد این هدایا تزیین زیبای این کادوها می باشد.

پذیرایی در خانه عروس

خانواده عروس نیز شیرینی و میوه و آجیل و گاها شام برای پذیرایی از داماد و خانوداه اش تدارک میبینند.معمولا تازه عروس ها سعی میکنند تزیینات ویژه ای برای این شب به کار ببرند تا سلیقه خود را نشان دهند.

خانواده عروس نیز هدایای کوچکی به عنوان گیفت تهیه میکنند و با تقدیم آن ها به مهمانان این شب را به یادماندنی تر میکنند.

همانطور که قبلا گفته شد شام این مراسم اختیاری است ولی خانواده های دو طرف گاهی ترجیح میدند این شب زیبا را با هم بگذرانند پس خانواده عروس با غذاهای اصیل ایرانی مثل فسنجان و کوکوسبزی از مهمانان خود پذیرایی میکنند.

یک ایده جدید برای هدیه شب یلدا برای سلیقه های مختلف

تهیه یک باکس کادو یلدا جذاب میتواند یک ایده جذاب برای هدیه شب یلدا باشد.شما میتوانید یک باکس زیبا با اسم عروس یا داماد یا با نوشته های زیبا مثل دوستت دارم یا شب یلدا مبارک و… از ما تهیه کنید.

ما رنگ قرمز و یا طلایی این جعبه ها رو به شما پیشنهاد میکنیم تا با تم یلدا هماهنگ شود و میز یلدایی شما را زیباتر کند.

داخل این باکس ها را میتوانید با گل طبیعی و یا مصنوعی،آجیل،شکلات و هدایای مختلف پر کنید.

میتوانید یک ماگ زیبا،تعدادی شکلات،شمع و آجیل و در صورت تمایل یک تکه طلا داخل این باکس بگذارید و با گل تزیین کنید و یک هدیه خاص برای شب یلدا تدارک ببینید.

میتوانید از این صفحه طرح های یلدایی ما را ببینید و روی ماگ سفید یا دسته قلبی قرمز سفارش بدید و مطمئن باشید که هدیه جذاب وخاصی تهیه کرده اید.

علاوه بر این میتوانید از بین طرح های عاشقانه در این صفحه و با یا با آپلود عکس های خودتان یک هدیه شیک و وِیژه برای عشقتان آماده کنید.

یه نگاهی هم بندازید به ....

دوست دارید به بقیه محصولات معرفیتون کنم ؟‌

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

ورود به سایت